Ana Sayfa
 
 
diyetisyen-fatmagülyilmaz-portre
Diyetisyen
Fatma Gül Yılmaz Öztürk

Hacettepe Üniversitesi
Beslenme ve Diyetetik Bölümü
1996 Mezunu
 
elma
Bağlantılar
Diyetisyenler Portalı
Beslenme ve Diyet Portalı
Medicana Bahçelievler Hastanesi
Beslenme ve Diyet Birimi Diyetisyeni
YEMEK TARİFLERİ

Giresun Yemekleri

Karedeniz mutfağı yokluklardan bir şeyler yaratan bir mutfak olmuştur. Mutfakta genelde otlar, diken uçları, mısır ve balık ama balıkta da hamsi favoridir. Kış aylarında tuzlu- salamura besinler, fırınlanmış- kurutulmuş besinler yemeğe destek verir. Hayvansal gıdalardan süt, yumurta, peynir, tereyağı ve etin natürel tadında bile hissettiğiniz kekik tadı ise sizi mest etmeye yeter.

 

Giresun’un ismi kirazdan gelir. Çabuk kurtlanan bir meyve olan kiraz mevsiminde zevkle yenir ve yağmur yemeden tuzlanır. Tuzlama işlemi için kirazlar yıkanır sapları ayıklanır ve kaba biraz kiraz biraz tuz eklenerek küplerde veya cam kaplarda saklanır. Kış aylarında kullanılmak üzere kaldırılır.

 

TUZLU KİRAZ KAVURMASI

 

Malzeme;

1 kg Tuzlanmış kiraz

3–4 adet kuru soğan

1–2 kaşık tereyağı

 

Yapılışı:

Tuzlanmış kiraz alınır, çekirdekleri çıkartılır, ılık suda tuzu çıkana kadar bekletilir. Tereyağında soğan kavrulur. Üzerine tuzu çıkmış kirazlar eklenir. Tuz oranı kontrol edilerek eklenir. Kirazın tuzu tam çıkmadı ise üzerine tekrar tuz eklemek fazla gelebilir. Karıştırılarak kavrulur.

 

Karadeniz’in Karayemişi TAFLAN’ da yine aynı şekilde tuzlanıp, tuzlu kiraz gibi kavrularak yenir. Taflan siyah renkli yürek şeklinde bir sapın üzerine bir sürü meyve şeklinde biraz ağzı buran tada sahip bir meyvedir. Maalesef halk arasında Şeker hastalarının şekerini düşürdüğüne inanılır ama bu mümkün değildir. Bunu yapabilmesi için insülin hormonu içermesi gerekir ki bu hormon hiçbir sebze ve meyvede yoktur.

Diyetisyen Fatmagül Yılmaz Öztürk

 

İletişim:
Medicana Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Birimi
Tel: 212 - 449 1 449 Dahili 2531
fatmagulyilmaz@fatmagulyilmaz.com