Ana Sayfa
 
 
diyetisyen-fatmagülyilmaz-portre
Diyetisyen
Fatma Gül Yılmaz Öztürk

Hacettepe Üniversitesi
Beslenme ve Diyetetik Bölümü
1996 Mezunu
 
elma
Bağlantılar
Diyetisyenler Portalı
Beslenme ve Diyet Portalı
Medicana Bahçelievler Hastanesi
Beslenme ve Diyet Birimi Diyetisyeni
DİYET VE SAĞLIKLI BESLENME

Vejetaryenliğin sağlık üzerine etkileri nelerdir?

 

 

Et yemeyenlere kısaca vejetaryen denilmekte, ama bunun kendi içinde türleri vardır. Ova vejetaryenler; bu gruptakiler et ve süt tüketmezler, bitkisel kaynaklı besinler ve yumurta tüketilir.

Lakto- ova vejetaryenler; süt ve ürünleri, yumurta yenir, sadece etyemezler. Bu gurupta olanların beslenme durumu daha iyidir. Tahıllar süt/ yoğurtla ve yumurta ile pişirilebilir, sebzeler yumurtalı olabilir, tahıllar ile kuru baklagiller birlikte pişirilip protein kalitesi artırılabilir.

Lakto vejetaryenler; Sadece süt ve ürünleri tüketilir. Yumurta ve et gurubu yenmez. Bu kişilerde anemi (kansızlık) problemi görülebilir.

Veganlar; Bunlarda hiçbir hayvansal gıda tüketilmez, yani et, süt ve türevleri, yumurta yenmez. Protein, kalsiyum, demir, B 12 eksiklilere yol açar. Bu nedenle kurutulmuş meyveler ve kivi, susam, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, kuru yemişler diyette düzenli dağıtılmalıdır.

Vejetaryen beslenme de günlük posa alımı iyi düzeydedir. Posa oranı yüksek besinler midede uzun süre kaldığı için çabuk acıkmamayı sağlar. Vejetaryenliğin durumuna göre beslenme durumuna ek takviyeler yapılmalıdır. Bu şekilde sağlıklı bir beslenme sağlar. Doymuş yağ içeri yoktur. Enerjiyi daha düşük sağlar. Bağırsakları daha iyi çalıştırır.

İletişim:
Medicana Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Birimi
Tel: 212 - 449 1 449 Dahili 2531
fatmagulyilmaz@fatmagulyilmaz.com