Ana Sayfa
 
 
diyetisyen-fatmagülyilmaz-portre
Diyetisyen
Fatma Gül Yılmaz Öztürk

Hacettepe Üniversitesi
Beslenme ve Diyetetik Bölümü
1996 Mezunu
 
elma
Bağlantılar
Diyetisyenler Portalı
Beslenme ve Diyet Portalı
Medicana Bahçelievler Hastanesi
Beslenme ve Diyet Birimi Diyetisyeni
DİYET VE SAĞLIKLI BESLENME

Uyguladığınız diyet sizi sosyal yaşantınızdan soyutluyorsa,

bırakın gitsin! 

 

            Diyete başladığımızda hayatımızda çok şeyin değişeceğini düşünürüz. Evet değişecek çok şeyin yanında değişmeyecekler de var. Genelde hep zevksiz, tatsız- tuzsuz hayali bile soğuk olan yemekler geliyor nedense insanların aklına. Oysa diyet damak zevkinin öldürülmesi değildir. Diyetisyeniniz size yaratıcılığınızı kullanmayı da öğretir. Tansiyon ya da benzer nedenlerle tuzsuz yemeniz gerektiğinde evet tuzsuz yemek zordur ama baharatlarla, yoğurtla biraz tatlandırarak yemeği kolay hale getirebiliriz. Fazla kilonuz nedeniyle tansiyon sorunu yaşıyorsanız kilo verdikçe tansiyonunuz dengelenecek, normal sınırlara gelecektir.

            Diyet bizim için sağlıklı beslenmeyi öğrettiğimiz bir süreçtir. Yaşam modelinizde kalıcı bir değişiklik yaptırmaya çalışırız. Çoğu zaman yeni bir programa başlarken karşımdaki kişiden işe yemek için ne götürebilirim tepkisini alıyorum. Düşünün iş yerine bir gün yemek taşıdınız, iki gün, bir hafta, 1–2 ay derken sıkıldınız. Bu çok uzun süreli katlanılacak bir şey değil. Şahsen ben çok mutsuz olurum. Çünkü özgürlüğümün kısıtlandığını düşünürüm. Arkadaşlarımdan kendimi soyutlanmış hissederim. Hadi diyelim ki çok kararlısınız ve yemek taşımak sizi mutsuz etmiyor. Ama kilo verme süreciniz bitince yeniden o ortama dönmek istediğinizde ne yapacaksınız? Sudan çıkmış balık gibi olur bence insan. Bu noktada kilonuzu koruyabilmek de risk haline gelecek. Bizler alternatif değişim listeleriyle günlük tüketimlerinizi takip etmeyi daha kolay hale getiriyoruz, arada canınız bir şeyler çektiğinde bunu diyetisyeninizle paylaşırsanız listenizde bunu nasıl kullanabileceğinizi öğretecektir. Ömür boyu sevdiğiniz bir şeyden vaz geçmek zordur. Yılların alışkanlıklarının bir anda değişmesi zaman alır ama isterseniz olur. Anlamakta güçlük çektiğim şeylerden biri dışarı çıkıp eğlenmeyi teklif ettiğinizde arkadaşınıza “Ben diyetteyim gelemem” diye bir cevap vermesi. Ne mutsuzluk verici? Daha sonra bu arkadaşlarınızla hiç dışarıya çıkmayacak mısınız? Yoksa çıkıp kilo koruma kâbusları mı yaşayacaksınız?

            Bir de siz şeker hastası veya kronik böbrek hastası vb. kronik rahatsızlıklardan ötürü diyet yapıyorsanız; bu diyet ömür boyu yapacağınız bir diyet olacağı için onunla yaşamayı öğrenmeniz gerekmektedir. Düzensiz bir yaşantınız da olsa o düzensizliğin içinde istediğinde insan kendine bir düzen yaratabiliyor. Yani her şey istemekten geçiyor.

            Diyetisyeninizle görüştüğünüz süreç içinde bulunduğunuz sosyal yaşantıda sizi gözlemleme şansı olursa size daha çok yardımcı olacaktır. Belli kurallar kaçınılmaz olarak tabiî ki olacaktır. Bu noktada seçim yapmak gerekiyor. Ya diyetisyeninizin dediğini uygulayıp sağlıklı ve istediğiniz kiloda yaşamak ya da her şeye rağmen nefsinizin anlık zaaflarına uyup sonra pişmanlık ve mutsuzluk duygusu ile yaşamak. Bir lokma ya da yarım porsiyon da olsa ömür boyu tatmak mı? Yoksa bir tabak ya da birkaç tabak gibi miktarı abartıp sonra bunların size tamamen yasak olması mı? Yani özetle size kısa sürede çok kilo vermeyi vaat eden ve sizi sosyal hayatınızdan soyutlayan ve verdiğiniz kiloyu daha fazlasıyla geri alacağınız bir diyet mi? Yoksa size sağlıklı beslenme modelini anlatan ve yaşam modelinizde kalıcı değişiklik yaparak kalıcı bir kilo vereceğiniz bir süreç mi? Siz hangisini tercih edersiniz?

İletişim:
Medicana Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Birimi
Tel: 212 - 449 1 449 Dahili 2531
fatmagulyilmaz@fatmagulyilmaz.com