Ana Sayfa
 
 
diyetisyen-fatmagülyilmaz-portre
Diyetisyen
Fatma Gül Yılmaz Öztürk

Hacettepe Üniversitesi
Beslenme ve Diyetetik Bölümü
1996 Mezunu
 
elma
Bağlantılar
Diyetisyenler Portalı
Beslenme ve Diyet Portalı
Medicana Bahçelievler Hastanesi
Beslenme ve Diyet Birimi Diyetisyeni
DİYET VE SAĞLIKLI BESLENME

Tek gıda rejimleri sağlığı neden tehdit eder?

Sağlıklı beslenme önerileri nelerdir?

 

 

Tek tip gıdaya bağlı beslenme beraberinde beslenme bozukluğunu getirir. Düşünsenize bütün gün sadece bir çeşit meyve, sadece salata ya da sadece yoğurtla gün içinde ne kadar yenebilir ki zaten. Bir de yiyebildiğiniz kadar diye yazılır. Bu kısa sürede bir sürü kilo verdireceği vaadi ile sunulur. Ama geri planda kaybettirdikleri, sizce kaybettiğiniz sadece kilolarınız mı? Aslında kaybedilen yağsız vücut dokunuz (yani organlarınız- kaslarız hasar görür) ve vücut suyunuzdur. Yağ yüzdenizden çok az gider ya da gitmez, kaybedilen yağsız doku olduğu için de vücut yağ yüzdemiz artar. Hastalık riskini artıran yağlı olmaktı. Yağ yüzdeniz arttığına göre hastalık riskleriniz de arttı demektir. Oysa o kadar da diyet yaptınız ve sizce kilo da verdiniz. Hani tartı sizi eksik tartı ya, gerçek kilo verimi tartıda eksik gelmeniz değil yağ – kas dengeniz yani asıl yağlarınızdan kurtulabilmenizdir. Unutmayın yağlı ve kaslı görüntü her zaman farklıdır.

            Tek tip beslenmenin bir diğer boyutu günlük alınması gereken vitamin ve mineralleri bu şekilde karşılayamayacağınız için bunların eksikliğinden kaynaklanan hastalıklar ya da vücut direnciniz çökeceği için alta zeminde baskılanmış bir rahatsızlığınız varsa bunun su yüzüne çıkmasına yol açar. Ciddi kabızlık sorunu yaşanabilir. Bu diyetlerin uygulandığı süre uzadıkça sorunlar artar.

            Artı bunların yanında çoğu zaman tam tersi kilo vermeyi hedeflerken kilo alarak da bitirebiliriz. Neden mi? Diyet aç kalmak değildir. Aç kalarak zayıflanmaz, aksine kilo vermek uğruna aç kalmak, öğün atlamak, sanılanın aksine genelde kilo almamıza neden olur. Çünkü yeterince beslenemeyen metabolizma, farklı bir durumla karşılaştığı için metabolik strese girip durumu yoksunluk sendromu olarak algılar ve enerji tasarrufuna karar verir. Böylece tüketilen her besini vücutta yağ şeklinde depolamaya başlar. Yani özetle boşuna aç kalmış ve kendinizi yıpratmış olursunuz. Verdiğiniz kiloyu koruyamayıp daha fazlasıyla geri alırsınız bu da başarısızlık duygusunun sizde yer etmesine yol açar. Oysa siz sadece hayatınıza yeni bir yaşa modeli vermelisiniz.  

            Bu da size özel bir diyet listesi ile olur. Yani metabolizmanıza uygun, doktor kontrolünden geçtikten sonra kan değerlerinizin ışığında, sizin sosyal yaşantınıza ve aktivite düzeyinize hitap eden uygulayabileceğiniz bir diyet demektir bu da. Bunun için mutlaka bir diyetisyene başvurmanızı tavsiye ederim. Bu süreçte de yaşam modelimizde kalıcı bir değişiklik yaratmak şarttır. Kilo verme programları bir ekip işidir. Bu ekipte gerektiğinde psikolog/ psikiyatrist, fizyoterapist, doktor ve diyetisyen beraber çalışabilirler. Ama diyeti yazmak diyetisyenin işidir. Biz sizlere diyetten de öte sağlıklı beslenmeyi öğretiyoruz. Damak zevkinizi yok etmeden, yeni yaklaşımlar katıyoruz.

 • Özetle; Sağlıklı beslenmek için güne başlarken her zaman aç karnına 1- 2 bardak su içerek başlamalı,
 • Gün boyunca su alımına dikkat edilmeli, günlük 2 litre su tüketimi önemlidir.
 • Ağır besinler, aşırı yağlı, kızartma, kavurma gibi tüketilmemeli(kızartma derken buna sebze kızartmaları da dâhildir.)
 • Meyve vücudun serinlemesi için tüketilebilecekler arasındadır. Ama sonuçta bunun da fazla abartmamak gerekir, aşırıya kaçtığınızda meyvenin de kilo aldırabileceğini unutmamak gerekir,
 • Sebzeleri daha çok hafif zeytinyağlı olarak tavsiye ederiz,
 • Tatlı yenirse ancak hafif sütlü tatlılar ya da dondurma tüketebiliriz,
 • Arada meyve ve ya grisini, kepekli bisküvi, yağsız bir tost vb. tüketerek akşam saatlerinde çok fazla acıkmayı engelleyebiliriz,
 • Hafif egzersizler, akşamüstü ve ya sabahın erken saatlerinde yürüyüş yapılabilir ya da yüzme ya da sevilen bir spor aktivitesi yakımı artırarak kilo alım riskini azaltır, artı yağ yüzdesinin azalmasına katkı sağlar ve kas kaybı oluşmasını engeller,
 • Hızlı yediğinizi fark ettiğinizde elinizdekileri bırakarak arkanıza yaslanıp derin bir nefes alıp yemeğe öyle devam edildiğinde yavaş yemek ve iyi çiğneme işleminin gerçekleştirerek doyduğunuzu anlayabilirsiniz,
 • Ayaküstü atıştırmamalarını, yiyeceğiniz bir sandviç bile olsa mutlaka oturarak yemenizi bu şekilde doyduğunuzu anlayıp, sonrasında da psikolojik bir açlık yaşamayacağınızı söyleyebilirim. Bunlara dikkat etmek bile kilo düzeyinizi etkileyecektir.
 • Çok acıkıldığında yağsız bir salata yenebilir. Ama mevsim yeşilliklerinden olması tercihtir.
 • Yatmadan en geç 2 saat önce yeme işleminiz bitmeli, genelde bu öğünde daha çok meyve tercih edilebilir.
İletişim:
Medicana Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Birimi
Tel: 212 - 449 1 449 Dahili 2531
fatmagulyilmaz@fatmagulyilmaz.com