Ana Sayfa
 
 
diyetisyen-fatmagülyilmaz-portre
Diyetisyen
Fatma Gül Yılmaz Öztürk

Hacettepe Üniversitesi
Beslenme ve Diyetetik Bölümü
1996 Mezunu
 
elma
Bağlantılar
Diyetisyenler Portalı
Beslenme ve Diyet Portalı
Medicana Bahçelievler Hastanesi
Beslenme ve Diyet Birimi Diyetisyeni
DİYET VE SAĞLIKLI BESLENME

Şişmanlık kader olmasın!

 

Şişmanlığın genetik olup olmadığı tartışılan bir konu, ama genetik yatkınlıkların yanında bizler de bunu yaratıyoruz. Bunun için çocukluk çağı beslenme çok önemlidir. Çünkü bu dönemde kilo aldıkça vücudumuzda yağ hücresi sayısı artar. Erişkin döneme gelindiğinde ise yağ hücrelerinin sayısı artmaz, var olan yağ hücreleri kilo aldıkça büyür, kilo verirken de küçülür yani yok olmazlar.

O nedenle çocukluk döneminde ne kadar çok kilo alırsa çocuklarımız ilerde kilo sorunu olmaması kaçınılmazdır. Ben bunu hep 2 odalı bir evden 3–4 odalı bir eve taşınmaya benzetirim. Oda sayısı ne kadar artarsa eve o kadar eşya alırız. Yağ hücremizin sayısı ne kadar çoksa yağ depolayacağımız alanda o kadar çok demektir. Bu noktada şişmanlığın kaçınılmaz hale gelmesi daha kolaydır. O nedenle çocuklarımızın beslenmesi çok önem kazanır.

Başlangıçta daha büyük bir eve taşındığınızda her odayı dolduracak eşyanız yoktur bir oda boş kalır, ama sonra oraya bir koli bırakırsınız, sonra bir poşetle başka bir şey bir bakarsınız odaya eşya alacaksınız ama adım atacak yer yok. Odada temizlik yapar onları yavaş yavaş atarsınız kilo verdiğiniz süreç gibi, sonra oda tamamen boşalır, ama bir gün kapıyı aralayıp oraya tekrar bir parça bir şey bıraktığınızda kontrolsüzce odanın dolduğunu görürsünüz. Yani kilo verdikçe yağ hücrelerinizin içi boşalır ve küçülür demiştim ya sonuçta onları tekrar ufak ufak doldurmak mümkün, onun için biz diyetisyenlerin hedef i bize gelen kişilere yeni bir yaşam modeli kazandırabilmek ve bunu kalıcı kılabilmektir. Kilo verdikten sonra eski beslenme alışkanlıklarınıza dönerseniz kilonuzu korumanız mümkün olmaz.

Çoğu zaman çocuğumuz gelişme çağında diye yediririz, o büyüyecek, ihtiyacı var ama ne kadar? Yediklerinden fazlasıyla protein ihtiyaçlarını alıyorlar yani açık kalması mümkün olmuyor. Çocuğunuz yeni şeyler öğrendiği geliştiği bu dönemde yaşam boyu sürecek alışkanlıkları edinir. Bunu ilerde değiştirmek zordur. O nedenle başta sağlıklı alışkanlıklar kazandırabilmek önemlidir. Çocuk doydum diyorsa doymuştur. Tabağındakini bitir, doymuş olamazsın demek çocukta kendine güvensizlik duygusunu da beraberinde getirir ve annesi ya da baba bu çocuğun doyduğuna karar verdiği için çocuk doyma duygusunu anlamakta güçlük çeker ve ilerde aşırı kilolu olması kaçınılmazdır. Bu noktada başlangıçta yapılabilecekler sıralarsak eğer;

 • Kahvaltı etme alışkanlığını mutlaka kazandırınız.
 • Kahvaltı ağırlıklı bir öğün olabilir.
 • Su içme alışkanlığı kazandırınız,
 • Kolalı içecekler, meşrubat, hazır meyve sularından uzak tutun, bunların yerini ayran gibi daha olumlu bir içecek alabilir.
 • Çok iyi çiğnemeyi öğretin,
 • Yemeği onun hayatında ödül ya da ceza olarak sokmayın. Çünkü yemek sadece yaşamsal faaliyetlerimizin devamlılığı için vardır. Buna farklı anlamlar yüklemesini sağlamayınız.
 • Çocuğunuza belli alışkanlıklar kazandırırken bunu yasaklarla yapmayın neden ve niçinlerini onlarla paylaşın.
 • Çocuğunuzun duyularına dikkat edin doydum diyorsa yemesi için zorlamayın.
 • Her hangi bir spor dalına yönelmesini destekleyin; bu gelişimini olumlu etkiler.
 • Televizyon ya da bilgisayar karşısında yemek yemesine izin vermeyin.
 • Öğle yemeklerini düzenli yemesi için okul yemeğine yazdırın ve bu yemeklerde okul idaresine önerilerde bulunun, hatta diyetisyen gözetiminde bir yemekhane isteyebilirsiniz.
 • Tabağında kalan yemeği bitirmesi için baskı yapmayın, bir sonraki sefer daha az almasını sağlayın ya da önce daha önce tabağında kalan besini bitirterek başlayınız.
 • Aralarda meyve yemesi için destekleyin. Atıştırmalık abur –cubur tarzı besinler yerine,

 

 

Bu dönemde yapılan hatalar ise;

 • Öğün atlama; özellikle kahvaltı atlanır.
 • Öğün geçiştirme; daha çok fast food ağırlıklı beslenme, ekmek arası yiyip bunların yanına kola vb. içecekleri tercih etme
 • Reklâm ve çevreye özenti
 • O dönemin moda akımlarına göre beslenme şekli etkilenir.

 

 

Sizi neyi tehdit ettiğini bilirseniz onunla savaşmanız daha kolay olacaktır. Ondan istediklerinizi neden ve sonuçlarıyla paylaşırsanız çocuğunuz size daha iyi cevap verecektir. Sağlıklı bir nesil yetiştirebilmek sizin ellerinizde bunu unutmayın.

İletişim:
Medicana Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Birimi
Tel: 212 - 449 1 449 Dahili 2531
fatmagulyilmaz@fatmagulyilmaz.com