Ana Sayfa
 
 
diyetisyen-fatmagülyilmaz-portre
Diyetisyen
Fatma Gül Yılmaz Öztürk

Hacettepe Üniversitesi
Beslenme ve Diyetetik Bölümü
1996 Mezunu
 
elma
Bağlantılar
Diyetisyenler Portalı
Beslenme ve Diyet Portalı
Medicana Bahçelievler Hastanesi
Beslenme ve Diyet Birimi Diyetisyeni
DİYET VE SAĞLIKLI BESLENME

Selülit nedir?

 

Derinin alt tabakasında, yağ dokusunun çevresinde oluşan ve derinin üstünde pütürlü portakal kabuğu şeklinde görüntüye neden olan selülit, bütün kadınların korkulu rüyası. Kalıtım, hormonal yapı, duruş bozukluğu ya da stres gibi pek çok nedenden kaynaklanan selülitin ortaya çıkmasını engellemek için öncelikle beslenme alışkanlığını değiştirmek gerekiyor.

 

Bilinenin aksine zayıflamanın var olan selülitin yok olmasına yardımcı olmadığını belirterek, "Yalnızca dengeli ve sağlıklı beslenerek uygulanan bir diyet selülit seviyesinin artmasını engeller. Bu nedenle asla düşük kalorili şok diyetler uygulanmamalı. Unutmamak gerekir ki zayıf insanlarda da selülit oluşabilir ve hızlı kilo alıp vermek selüliti tetikleyici etkendir.

 

Oluşum sebepleri; beslenme şekli, hormonlar, o bölgedeki lenf dolaşımının iyi olmaması, topuklu ayakkabı giyme, bacak bacak üstüne atma kısaca duruş şekliniz, genetik yapınız ve vücut tipiniz belirler. Genelde armut tipi vücuda sahip kadınların mutlaka tanıştıkları bir olgudur.

 

Selülitin oluşumunda besinlerin etkisi nedir? Oluşumunu önlemek için hangi besinleri tüketmeliyiz?

Özellikle yağ oranı yüksek besinler; fastfood tarzı besinler, mayonez, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri, yağda kavurma ve kızartmaların sık tüketimi.

Alkol ve sigara pek çok hastalığın tetikleyicisi olduğu gibi selülite de davetiye çıkarır.

 Konserve ya da salamura besinler, turşu ya da kuruyemiş gibi yüksek miktarda tuz ihtiva eden besinlerden de uzak durmak selülitle mücadelede önemli.

Çay, kahve, kola ve gazlı içecekler, hazır meyve sularının tüketiminden mümkün olduğunca kaçınılmalı.

Yine aynı şekilde çok fazla yağ ve şeker ihtiva eden hamur işi, pasta, kurabiye, çikolata gibi besinlerden de uzak durmak gerekiyor.

Su içiminin az olması gibi…

Bu şekilde beslenme selülite davetiye çıkarmak anlamına geliyor.

 

Önlemek için nasıl beslenmeli;

Sebze ve meyve tüketimine özen gösterin. Kabuklu yenebilecek meyveleri daha çok kabuklu tüketin. Lif oranını yüksek almanızı sağlamaya yardımcı olur. Yine kuru baklagilleri haftada en az 1–2 kez mutlaka tüketmeye özen gösteriniz.

Her zaman beyaz ekmek yerine kepek, çavdar veya yulaf ekmeğini tercih edin.

Bol su içiniz; günde 2-3 litre mutlaka su tüketmeye özen gösteriniz.

Yağ oranı yüksek, aşırı tuzlu – tuz oranı yüksek besinlerden uzak durunuz,

Şeker ve şekerli gıdalar, hamur tatlıları ve çikolatadan uzak durunuz.

Alkol almayınız.

Potasyum içeriği yüksek besinleri tercih ediniz; muz, kavun, kayısı, patates, ıspanak tüketmeye özen gösteriniz.

Güne başlarken mutlaka aç karnına 1 bardak bile olsa su içiniz. Bağırsak hareketlerinizin başlamasını sağlar. Kabızlık sorunu yaşamamanız ve vücuttan toksinlerin atılması açısından önemlidir.

Sağlıklı bir cilt yapınızın olması gerekir ki bu da dengeli ve sağlıklı beslenme ile mümkündür.  Kız çocuklarının gelecekte selülitle tanışmasını engelleyebilmek için 8 yaşından itibaren dengeli ve sağlıklı beslenmesi,  kilo düzeyini koruması gerekir.

Yine kilo kontrolünüzün olması gerekir. Ama zayıf insanlarda da oluşabildiği unutulmamalı.

 

 

Selülit söz konusu olduğunda spor ne kadar etkili?

Spor yapmak gerekir ama ağır düzeyde bir çalışma değil, çünkü ağır egzersiz programları Selüliti sabitler. Sert sporlar ve düzensiz spor programları hiçbir işe yaramaz. Spor derken yürüyüş, yüzme gibi lenf dolaşımını harekete geçirecek aktiviteler size yardımcı olur. Spor vücut yağ yüzdenizin azalmasını sağlamada etkendir. Ama doğru yapıldığı sürece ve selülit olması muhtemel bölgeleri çalıştırarak sorununuza bir nebze yardımcı olabilirsiniz.  Özetle spor selülit için çözüm değildir.

 

MASAJ:

Lenf dolaşımını hareketlendirmek için yardımcı olur. Bu da selülitle savaşmada etkili bir yöntemdir. Bu bir fırça veya eldiven yardımıyla yapılabilir. Sert acı verici tarzda bir masaj değildir bu. Yine cildi nemlendirmek amaçlı bir krem kullanılabilir.

 

SELÜLİT DİYETLE GEÇER Mİ?

Hayır. Kilo vermek Selüliti tedavi etmez. Sadece var olan selülitin derecesini seviyesinin ilerlemesini önler. Bunu da sağlıklı ve dengeli bir beslenme modeline geçiş, su içimin iyi olması ve düzenli hafif egzersiz programı, masaj, duruş şekli hepsi birlikte bir çözüm sağlar. Genetik yatkınlık varsa kaçınılmazdır. Sonuçta bu bir hastalıktır.

 

İletişim:
Medicana Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Birimi
Tel: 212 - 449 1 449 Dahili 2531
fatmagulyilmaz@fatmagulyilmaz.com