Ana Sayfa
 
 
diyetisyen-fatmagülyilmaz-portre
Diyetisyen
Fatma Gül Yılmaz Öztürk

Hacettepe Üniversitesi
Beslenme ve Diyetetik Bölümü
1996 Mezunu
 
elma
Bağlantılar
Diyetisyenler Portalı
Beslenme ve Diyet Portalı
Medicana Bahçelievler Hastanesi
Beslenme ve Diyet Birimi Diyetisyeni
DİYET VE SAĞLIKLI BESLENME

Sağlıklı beslenme diş sağlığımız için de önemlidir

 

Bebeğin diş gelişimi anne karnında başlar. Bu nedenle anne adayları hem kendi sağlığı hem de bebeğin sağlığı için sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermelidir. Sağlıklı beslenme çocukta dişlerin ve çene kemiklerinin gelişimini de etkiler. Her besin grubuna günlük beslenmemizde yer vermemiz gerekmektedir. Bunlar da meyve ve sebzeler, süt- yoğurt, et- kuru baklagiller- peynir- yumurta, tahıllar- ekmek gibi 4 gruptan oluşur. Anne adayı için de hamilelik sürecinde dikkat etmediğinde dişlerde çürüme ve dökülmeler oluşabilmektedir.

 

Şeker ve şeker içeriği yüksek besinlerin tüketimi çocuklarda diş çürüklerini artırmaktadır. Bunun yanında emziğe veya biberona şeker sürme, reçel vb. besinlere bulaştırarak çocuğa verme gibi alışkanlıklar da buna zemin hazırlar. Aynı zamanda emzirmek bebeğin diş ve çene gelişiminin daha sağlıklı olmasını sağlar. Biberonla beslenen çocuğa kıyasla daha güçlü ve düzgün bir çene yapısına sahip olurlar.

 

Sağlıklı beslenmenin olmadığı durumlarda – yemek seçme, tek gıdaya ağırlık verme gibi –  vitamin ve minerallerde eksiklikler söz konusu olacaktır. Örneğin C vitamini eksikliği diş ve diş eti sağlığımız açısından önemlidir. Diş etlerindeki çekilmeler yüzünden bazen sağlıklı dişimizi bile kaybedebiliyoruz. Yine flor diş sağlımız için önemli bir mineraldir. Günlük flor ihtiyacımız dengeli beslenme ve içme sularımızdan karşılanır. Yalnız zaman zaman dengeli beslenilse de flor ihtiyacı karşılanamayabiliyor, bunun için çocuğunuzun bir diş hekimi kontrolünden geçip dişlerinin gelişimi ve durumu konusunda öneriler alabilirsiniz.

 

Sağlıklı dişler için nasıl beslenmeliyiz?

 

  • Şeker ve şeker ihtiva eden bir besin yedikten sonra mutlaka dişlerinizi fırçalayınız, fırçalama şansınız yoksa suyla çalkalayınız veya su içiniz.
  • Protein alımınıza dikkat ediniz; peynir, süt- yoğurt, yumurta, et ve et ürünleri gibi
  • Çocuklarınızın kolalı – gazlı içecekler, hazır meyve suları gibi besinleri çok sıklıkla tüketmesine izin vermeyin.
  • Aralarda tükettiğiniz meyveleri genelde soymadan, ısırarak tüketmeyi tercih ediniz.
  • Bebeğinizin dişleri çıktı ise; onlar için diş sağlığını korumak açısından uyku sırasında biberonla beslemeyi alışkanlık edindirmeyin, eğer böyle bir alışkanlığı varsa akabinde mutlaka su içmesini sağlayınız.
  • Günde en az 2 kez mutlaka dişlerimizi fırçalamaya özen gösterelim ve diş aralarını temizlemek için mutlaka diş ipi kullanma alışkanlığı kazanalım.
  • Çay kahve tüketiminin aşrı düzeyde oluşu ve sigara kullanımı dişlerde sararmalara, lekelere yol açacaktır.
  • Sakız çiğnemek gibi bir alışkanlığınız varsa şekersiz olanları tercih ediniz.
  • Yukarıda bahsettiğimiz besin gruplarında her öğünde mutlaka almaya özen gösteriniz, sağlıksız beslenme sonucu gelişen vitamin- mineral eksiklikleri sonucunda ağızda yaralar, çatlamalar, diş eti iltihapları oluşabilmektedir, bunları önüne geçmek ancak sağlıklı beslenmekle mümkün olur.
  • Fındık, ceviz vb. kabuklu yemişleri dişlerinizle kırmayınız.

 

 

Diş ve diş eti sorunları önemsenmediğinde kalp hastalıkları, romatizma, kemik erimesi hastalık risklerini de artırır.

 

İletişim:
Medicana Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Birimi
Tel: 212 - 449 1 449 Dahili 2531
fatmagulyilmaz@fatmagulyilmaz.com