Ana Sayfa
 
 
diyetisyen-fatmagülyilmaz-portre
Diyetisyen
Fatma Gül Yılmaz Öztürk

Hacettepe Üniversitesi
Beslenme ve Diyetetik Bölümü
1996 Mezunu
 
elma
Bağlantılar
Diyetisyenler Portalı
Beslenme ve Diyet Portalı
Medicana Bahçelievler Hastanesi
Beslenme ve Diyet Birimi Diyetisyeni
DİYET VE SAĞLIKLI BESLENME

Regli döneminde canımız neden tatlı ister?

 

Her ay 21–28 günlük dönemler halinde erişkinliğe adım atılan süreç ve sonrası her kadının yaşadığı bir dönemdir. Vücudumuz bu sürece hazırlanırken biz kadınları belli sıkıntılar bekler; öncesinde vücudumuz su tutmaya başlar, şişkinliklere, baş ağrısına, gerginliğe, sivilce sorunlarına vb. neden olabilmektedir.

Bizim bilisel olarak ödem dediğimiz yalancı kilo diye adlandırdığımız öncesinde başlayan su tutumu adet sürecinin dördüncü gününden itibaren yavaş yavaş çözülür. Bu dönemde metabolizmamız biraz daha fazla çalışır ki bu da daha çok enerji ihtiyacını beraberinde getirir. Biz beslenmemizde karbonhidrat ihtiyacımızı tam karşılamıyorsak vücudumuz eksik olan şeyi tamamlamak için sinyal verecek ve canımız tatlı isteyecektir. Günlük öğünlerinizi 3 ana ve 3 ara öğün şeklinde ayarlarsanız bu sorunu yaşamazsınız. Bir de sağlıklı ve dengeli beslenme yine tatlı krizlerinin çözümü gerisi ise psikolojik bağımlılıktır. Çünkü tatlı vücuda sakinlik verir, mutluluk hormonu salgılatır. Bunu yenmek sizin elinizdedir. Alınabilecek tedbirler ise;

  • Yeterli ve dengeli beslemeye dikkat edilmesi, ana öğünlerin yanına ufak ara öğünler eklenmesi, mesela kuru üzüm bile olabilir hem tatlı hem de demir içerir,
  • Aşırı tuz tüketmeyiniz,
  • Bol su içiniz,
  • Alkol almamaya özen gösteriniz, ödemi artırabiliyor,
  • Sinirsel faaliyetlerin düzeni B grubu vitaminler tarafından sağlanır bu noktada sağlıklı beslenme kuralları daha çok önem kazanır. Yani her besin grubundan günlük her öğünde almaya özen göstermek gerekir.
  • Demir içeriği yüksek gıdaların tüketimine özen gösterebilirsiniz. Demir kaynakları; karaciğer, tüm kırmızı etler, yumurta, kuru baklagiller, pekmez, siyah üzüm (taze ya da kurusu), yeşil yapraklı sebzeler ama en iyi emilim hayvansal kaynaklı besinlerden olur. Demir içeriği yüksek bir besin tüketirken o öğüne mutlaka C vitamini içeren bir salata, domates, taze sıkılmış bir portakal suyu vb. eklemek gerekir.
  • Tatlı tüketmeye yönelmeyiniz,
  • Bu dönemdeki tartı artışlarıyla moralinizi bozmayınız, bu süreçte kilo verilmez diye bir şey söz konusu değildir.
  • Mide bulantılarınız oluyorsa yemeklere limonla tat verebilirsiniz. Yemekler yağ oranını azaltarak, ızgara veya haşlama ya da buğulama tüketilebilir.
İletişim:
Medicana Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Birimi
Tel: 212 - 449 1 449 Dahili 2531
fatmagulyilmaz@fatmagulyilmaz.com