Ana Sayfa
 
 
diyetisyen-fatmagülyilmaz-portre
Diyetisyen
Fatma Gül Yılmaz Öztürk

Hacettepe Üniversitesi
Beslenme ve Diyetetik Bölümü
1996 Mezunu
 
elma
Bağlantılar
Diyetisyenler Portalı
Beslenme ve Diyet Portalı
Medicana Bahçelievler Hastanesi
Beslenme ve Diyet Birimi Diyetisyeni
HASTALIKLARDA BESLENME

Pika sendromu

 

Pika sendromu yabancı madde yeme alışkanlığı anlamına gelir. Bunun gelişme nedeni ise daha çok demir, bakır ve çinko eksikliğine bağlı olmaktadır. Dikkat edilmesi gereken kişide demir eksikliği varsa bu oluşur ya da buna bağlı demir eksikliği (kansızlık) gelişir.

 

Daha çok çocuklarda görülebiliyor, toprak, kâğıt, buz, ip, duvardaki kireci yemek, kum, boya gibi maddelerin yenmesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Çocukların dünyayı tanıma bağlamında her bulduğunu ağzına atması ile karıştırılmaması gereken bir durumdur. Bazen hamile kadınlarda da toprak yeme olayı ile karşılaşmaktayız. Hamilelik sürecinde demir eksikliği gelişmesine bağlı olarak bu tablo ortaya çıkmaktadır ya da bulantı hissini azaltacağı düşüncesi ile toprak yenir ve buna bağlı demir eksikliği oluşabilir.

 

Çocuklarda zekâ gelişimi sorunlarına bağlı beraberinde pika sorunu gelişebilir. Durumun iyi değerlendirilmesi gerekir. Biz diyetisyenleri ilgilendiren kısmı ise demir, bakır ve çinko eksikliğinde sorununun oluşmamasıdır. Kansızlık ve çinko eksikliği çocuğun zihinsel gelişiminde de olumsuz rol oynayacaktır. Aynı zamanda vücut direncinin düşmesine yol açar ve çocuğunuz sık enfeksiyonlara açık bir durum gelişir.

 

Tedavisinde psikolojik yönü de değerlendirilmeli, sağlıklı beslenme koşulları öğretilmeli ve doktor gözetiminde demir tedavisi uygulanabilmektedir.

 

Fark edilmediğinde genelde bu insanlar kurşun zehirlenmesi, sindirim sistemi sorunları, enfeksiyonlar, saç vb yendiği için tıkanmalara bağlı acil cerrahi müdahalelere maruz kalma gibi sonuçlarla karşılaşabilirler.

 

Demir kaynakları; karaciğer, tüm kırmızı etler, yumurta, kuru baklagiller, pekmez, siyah üzüm (taze ya da kurusu), yeşil yapraklı sebzeler ama en iyi emilim hayvansal kaynaklı besinlerden olur. Demir içeriği yüksek bir besin tüketirken o öğüne mutlaka C vitamini içeren bir salata, domates, taze sıkılmış bir portakal suyu vb. eklemek gerekir.

Çinko; deniz ürünleri, tam buğday unu, kuru baklagillerdir.

Bakır; karaciğer, yumurta, kakao, kuru baklagillerdir.

İletişim:
Medicana Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Birimi
Tel: 212 - 449 1 449 Dahili 2531
fatmagulyilmaz@fatmagulyilmaz.com