Ana Sayfa
 
 
diyetisyen-fatmagülyilmaz-portre
Diyetisyen
Fatma Gül Yılmaz Öztürk

Hacettepe Üniversitesi
Beslenme ve Diyetetik Bölümü
1996 Mezunu
 
elma
Bağlantılar
Diyetisyenler Portalı
Beslenme ve Diyet Portalı
Medicana Bahçelievler Hastanesi
Beslenme ve Diyet Birimi Diyetisyeni
DİYET VE SAĞLIKLI BESLENME

Obez hastalarda diyetsel yaklaşım

 

Beslenme ve diyet polikliniğimize başvuran her kişi önce tıbbi öz geçmişi, beslenme alışkanlıkları ve yaşam modelini sorgulayan bir form doldurur. Bu form değerlendirilerek, bir tartı yardımıyla vücut analiziniz yapıldıktan sonra yaşınıza, boyunuza ve cinsiyetinize göre kilo fazlalığınız belirlenip dâhil olacağınız program süreci ve bu süreçte alacağınız hizmet ve izlenen yöntem hakkında detay bilgi sahibi olursunuz. Koruyabileceğiniz ve sağlıklı olabileceğiniz bir kilo hedef seçilir. Gerektiğinde sağlıklı bir süreç için diğer branşlardan konsültasyon istenmesi söz konusu olabilmektedir.

 

Bizim için diyet aç kalmak değildir. Kişiye özel laboratuar tahlillerinizin ışığında metabolizmanıza uygun, yaşam standardınız ve fiziksel aktivite durumunuz da göz önünde bulundurularak beslenme programınız belirlenir. Beraber olunan süreçte hedefimiz beslenme alışkanlıklarınızda kalıcı bir değişiklik yaratmaktır ki verdiğiniz kilo da kalıcı olsun. Bu nedenle alternatif değişim listeleri kullanırız. Amaç sizi sosyal yaşantınızdan soyutlamadan bulunduğunuz her ortamda diyetinizi rahatlıkla takip edebilmenizi sağlamak ve diyeti monotonluktan çıkarmaktır. Size yemek ismi vermeden hayatınızda porsiyon belirleyici kişi olarak bir nevi yaşam koçluğu yapmaya çalışıyoruz. Belli kurallar dahilinde seçme özgürlüğüne sahip oluyorsunuz. Yaratıcılığınızı kullanarak diyeti zevkli hale getirmek mümkündür. Bu konuda örneklerle sizi destekliyoruz. Damak zevkinizi öldürmeden, yaşantınızda nelere dikkat edeceğinizi vurgulayarak haftalık kontrollerle takibinizi yapıyoruz. Çok yasaklı listeleri sevmiyoruz arada canınızın çektiği şeyleri listenizde alternatif sunarak hem sizi diyet psikolojisinden uzak tutmaya çalışıyoruz hem de neyin yerine neden ne kadar tüketeceğinizi öğreterek ilerde verdiğiniz kiloları daha rahat koruyabilmeniz için zemin hazırlıyoruz. Biz size diyetten de öte sağlıklı beslenmeyi öğretiyoruz.  Verdiğiniz kiloyu nasıl koruyacağınızı, bundan sonra nelere önemle dikkat etmeniz gerektiğini öğreterek program sürecinizi sona erdiriyoruz.

 

Hedefimiz yağ oranınızı azaltmak, iki haftada bir vücut yağ analiziniz tekrar edilir, yağ-kas dengenizi görmek amaçlı, hızlı kilo vermeyi hedefleyen programlar sağlıklı değildir. Kısa sürede bile almış olsanız kısa vadede vermek metabolizmanızı hasara uğratacağı için verdiğiniz kiloyu koruyamadan 2–3 katı ile geri almanıza yol açar. Metabolizmanıza uygun olmayan bu diyetler aynı zamanda sağlınızdan olmanıza yol açar. Korunamadığı için de defalarca kilo alıp vermek vücudunuzu daha kötü hale getirir. Sağlığımızı korumak uğruna kilo verelim derken sağlığınızdan olmayınız.

İletişim:
Medicana Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Birimi
Tel: 212 - 449 1 449 Dahili 2531
fatmagulyilmaz@fatmagulyilmaz.com