Ana Sayfa
 
 
diyetisyen-fatmagülyilmaz-portre
Diyetisyen
Fatma Gül Yılmaz Öztürk

Hacettepe Üniversitesi
Beslenme ve Diyetetik Bölümü
1996 Mezunu
 
elma
Bağlantılar
Diyetisyenler Portalı
Beslenme ve Diyet Portalı
Medicana Bahçelievler Hastanesi
Beslenme ve Diyet Birimi Diyetisyeni
DİYET VE SAĞLIKLI BESLENME

Kış aylarında beslenme

          Soğuk nedeniyle daha çok kapalı ortamlarda kaldığımız bu mevsimde sıkıntımızı gidermek amaçlı yemek yemeyi tercih edebiliyoruz, bu aylarda kilo almanın en temel nedenlerinden biri dengesiz ve düzensiz beslenmedir. Kötü hava koşulları nedeniyle bir de spor yapmaktan uzaklaşınca kilo almak daha kaçınılmaz oluyor. Bu arada metabolizmamızı koruma altına alıp daha da güçlendirmek için beslenmemiz önem kazanıyor. Bunun en etkin yolu dengeli ve düzenli beslenmek, yapabildiğimiz süreçte kendimize imkân yaratıp spor yapmaktır. Yeterli ve dengeli beslenme nasıl olur, bunu nasıl sağlarız derseniz; bu her besin grubundan (et-peynir-kuru baklagil, süt- yoğurt, ekmek, sebze ve meyve) her öğünde almakla olur. Bu da vücudumuzun günlük ihtiyacını karşılamamızı sağlar.

Vitaminler bağışıklık sistemimizi güçlendirecektir

Kış aylarında metabolizmayı güçlendirmek için A ve C vitaminlerinden yeteri kadar almak gerekir. Bu vitaminler bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlar. Bu aylarda bolca bulunan turunçgiller, havuç, brokoli, kabak, Brüksel lahanası, yeşilbiber, karnabahar, mandalina, maydanoz, roka, tere ve meyvelerin tüketilmesi ile bu vitaminleri sağlayabiliriz. Bunun yanında taze sıkılmış meyve suları da vücudumuzun gribal enfeksiyonlara karşı korunmasında etkili olacaktır. Burada önemli olan meyve sularının içilmeden hemen önce sıkılmasıdır. Meyve suları bekletildiğinde C vitamin hızla kaybolur. Çünkü bu vitamin ısı, ışık gibi etmenlerden kolayca etkilenir. Yalnız depo edilebilme özelliği olmadığı için bir seferde bir çay bardağı kadar içilmelidir. Ayrıca soğuk kış günlerinde çay, kahve içmek yerine bitki çayları veya c vitamin yönünden zengin olan kuşburnu çayı ve yeşil çay tercih edilebilir. Ayrıca yemeklerde veya öğün aralarında yenen bol miktardaki salata da bu vitaminleri almamızda yardımcı olacaktır. C vitamini kaybını önlemek için salatalar da meyve suları gibi yenmeden hemen önce hazırlanmalıdır, çok küçük parçalar şeklinde doğranmamalıdır. Hatta mümkünse marul vb. elle bölünmelidir. Bıçak darbelerine maruz kalmamasına özen gösterilmelidir

Havalar soğuk seyrettiği için kişilerde su içimi de azalabilmektedir. Oysa günde sağlıklı her insanın en az
2 litre su içmesi lazımdır. Aldığımız besinlerin yakılabilmesi için suya da ihtiyacımız vardır. Aldığımız her bir kalori için bir mililitre suya ihtiyaç vardır. Yani 2000 kalori alıyorsak mutlaka 2000 mililitre su içmemiz lazımdır.

 

Ayrıca kış aylarında gecelerin uzun olması ve sürekli atıştırılmasının da alınan gıdaların kiloya dönüşmesine neden olduğundan kışın fazla kilo almamak için ilk olarak tok tutucu çorba ve lifli gıdaların tercih edilmesi gerekiyor. Sürekli atıştırmanın önüne geçecek kepek, yulaf, çavdar, kuru fasulye, nohut, meyve ve sebze gibi lifli gıdalar midede su çekip şişeceğinden, yeme isteğini azaltacaktır. Sık aralıklarla su içmek de yemek yeme isteğini azaltan diğer bir etkendir. Çok iyi çiğnemek doyduğumuzu anlamamıza yardımcı olacaktır. Masanın hep aynı yerinde oturmamak, farklı yerlerde oturmak da yeme davranışın da artış olmamasına yol açar.
       Günü 3 ana ve 3 ara öğüne bölmek gün içinde fazla acıkmayı engeller, bu da bir sonraki öğünde çok fazla kaçırmanızı engeller. Mide kapasitenizi düşürecek ve metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlayarak, alınan gıdaların daha kolay eritilmesini sağlayacaktır. Öğün atlamak hem bir sonraki öğünde çok fazla acıkmanıza hem de mide hacminizin büyümesine sebep olacaktır. Bu da kilo alma meylinizi artırır.

Alış verişe giderken liste yapmak abur cubur tarzı besinleri almanızı engeller. Gereğinden fazla harcama da yapmamış olursunuz. Televizyon izlerken bir şey atıştırmak gibi eylemlere girmeyiniz, ne yediğinizi ve ne kadar yediğinizi anlamadığınız için fazla tüketim yapıp kilo alma meylinizi artırırsınız.

 İyi ve sağlıklı bir kış geçirmeniz dileğiyle…

İletişim:
Medicana Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Birimi
Tel: 212 - 449 1 449 Dahili 2531
fatmagulyilmaz@fatmagulyilmaz.com