Ana Sayfa
 
 
diyetisyen-fatmagülyilmaz-portre
Diyetisyen
Fatma Gül Yılmaz Öztürk

Hacettepe Üniversitesi
Beslenme ve Diyetetik Bölümü
1996 Mezunu
 
elma
Bağlantılar
Diyetisyenler Portalı
Beslenme ve Diyet Portalı
Medicana Bahçelievler Hastanesi
Beslenme ve Diyet Birimi Diyetisyeni
DİYET VE SAĞLIKLI BESLENME

Her diyetisyenim diyene sağlığınızı emanet etmeyin!

 

            Mesleki deneyimim bana önemli bir gerçeği sürekli gösteriyor. Diyet deyince genellikle akla gelen ilk gelen kelimeleri değiştirebilmek, diyete doğru bir bakış açısı geliştirebilmek sağlıklı beslenme açısından büyük önem kazanıyor.

 

Diyetisyenlik mesleği ülkemizde 42 yıldır var olmasına rağmen toplumumuzda yeni yeni önemi anlaşılarak, gelişiyor. Yıllarca diyet kelimesi yasak kelimesi ile eşdeğer tutulmuş. Diyetle hayattan zevk almanın bittiği bir dönemin başladığı algılanmış. Oysa yasak kelimesi biz diyetisyenlerin hiç sevmediği ve kullanmamaya özen gösterdiği bir kelime olmuştur. Tıp çok hızlı gelişmekte ve bununla paralel beslenme ve diyet bilimi de gelişip değişmektedir. Bu da diyetin şeklinde değişmelere yol açmaktadır. Keşke sihirli formüller olsa bizlerin de işi daha kolay olurdu.

 

Toplum bilincinin artması ile kişilerin kilolu olmanın ya da tam tersi aşırı zayıf olmanın sağlığı tehdit ettiğinin algılanması ve buna bağlı olarak bizlerin önem kazanma süreci başlamıştır.

 

Durum böyle olunca insanların zaaflarını sömürmeye kalkan bir grup ortaya çıkıp, sizlerin sağlığını hiçe sayıp vaatlerde bulunmaya başlamışlar, kaybedilen çoğu zaman şanslıysanız paranız ama çok şanslı değilseniz sağlığınız olmuştur. Başlangıç noktamızı hatırlarsak sağlıklı olmak için biz bu yola çıkmıştık, şimdi neden sağlığımız bozuldu?

 

Bu durumda dikkat etmeniz gereken gittiğiniz diyetisyenin mutlaka diplomasına bakın, her diyet yazmaya kalkan kişi diyetisyen değildir. Diyetisyenler ancak Hacettepe, Erciyes ve Başkent Üniversitelerinin Beslenme ve Diyet bölümlerinden mezun olan kişilerdir. Onun dışında bu işi yapmaya kalkan o kadar çok insan var ki…

 

Diyeti tanımlarsak; biz diyetisyenler için sağlıklı beslenme modelinin öğrenildiği süreçtir. Beslenme modelinizde kalıcı bir değişiklik yaratmadığınızda ne verdiğiniz ne de aldığınız kiloyu koruyamazsınız. Topluma yönelik genel beslenme önerileri sunulabilir ama kalorilik yayınlanan diyetleri uygulamayınız size çok az ya da fazla gelebilir. Çok gelirse kilo alırsınız, ama düşük kalorili gelirse kas kaybına yol açacağı yağ yüzdeniz artacağı ve eksik beslenmenin beraberinde birçok sağlık sorunu geleceği için durum tam bir felaket olacaktır.

 

Diyetisyene ne zaman gidilir? Anne adayı hamile kalmayı düşündüğünde bu süreçte sağlıklı beslenmek ve gereken kadar kilo almak için, beyin gelişimi anne karnında başladığına göre; anne karnına düştüğümüz ilk andan itibaren hastalıkta ve sağlıkta ölüm bizi ayırana kadar hayatınızın her aşamasında bir diyetisyene gidilebilir.

 

 

İletişim:
Medicana Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Birimi
Tel: 212 - 449 1 449 Dahili 2531
fatmagulyilmaz@fatmagulyilmaz.com