Ana Sayfa
 
 
diyetisyen-fatmagülyilmaz-portre
Diyetisyen
Fatma Gül Yılmaz Öztürk

Hacettepe Üniversitesi
Beslenme ve Diyetetik Bölümü
1996 Mezunu
 
elma
Bağlantılar
Diyetisyenler Portalı
Beslenme ve Diyet Portalı
Medicana Bahçelievler Hastanesi
Beslenme ve Diyet Birimi Diyetisyeni
DİYET VE SAĞLIKLI BESLENME

Doğru mönüler belirleyerek çocuğunuzu sağlıklı besleyin (*)

* Diyetisyen Fatmagül Yılmaz’ın Hürriyet Kelebek’te 10 Ocak günü çıkan yazısı aşağıda yer almaktadır.

Bilimsel araştırmalara göre, bir insanın 50’ye yakın besin öğesine ihtiyacı var. Bu öğelerin herhangi biri alınmadığında ya da gereğinden fazla alındığında, büyüme ve gelişim engellendiği gibi sağlık da bozuluyor.

Doğru mönüler seçmek, özellikle büyüme çağında çok önemli... Bu konuda Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatmagül Yılmaz şöyle konuşuyor: “Çocuğunuz, vücudunun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan besin öğelerinin her birini yeterli miktarda alması ve vücudunun bunları uygun şekilde kullanması durumunda yeterli ve dengeli beslenmiş olur.”BUNLARA DİKKAT EDİN!

Çocuğunuz yemeğini yediğinde, onu abur cubur tarzı dediğimiz şeylerle ödüllendirmeyin. Bunlar ona boş enerji verir. Ayrıca iştahını kapatma riski de olabilir. Çocuğunuzun reddettiği bir besin olursa, daha sonra ona tekrar denetin. Çünkü süreç içinde kararları değişebilir ya da sunum şeklinizi değiştirebilirsiniz.
Besinlerin yararlarını ve neden yemesi gerektiğini ona anlattığınızda (bu oyunlarla da olabilir) size karşılık verecektir.

ALMASI GEREKEN BESiNLER

Et, yumurta, kurubaklagil ve yağlı tohumlar: Bu gruptaki besinler, diğer gruptakilerden daha fazla protein içeriyor. Ayrıca demir, çinko, fosfor, magnezyum ve B vitaminleri açısından da zengin oluyor. 

Süt ve türevleri: Günlük alınması gereken miktar, çocuklarda 3-4 porsiyon civarında oluyor. Her gün iki su bardağı süt ya da yoğurt, sabahları da bir parça peynir, çocuğunuzun bu ihtiyacını karşılıyor.

Sebze ve meyveler: Günde en az 3-4 porsiyon tüketilmesi gerekiyor. Büyük meyvelerin (portakal, elma, armut, muz gibi) orta boy büyüklüğünde bir tanesi; çilek, kiraz gibi meyvelerde yarım su bardağı; kayısı, erik gibi meyvelerin ise üç adedi bir porsiyon sayılıyor. Çocukların günde en az 2 adet meyve, birer porsiyon salata ve sebze yemeği yemesi gerekiyor.Tahıllar: Karbonhidrat açısından zengin olan bazı vitamin ve mineralleri de içeren bu gruptaki besinler (buğday, pirinç, mısır ve bunlardan yapılan ekmek, makarna, bulgur, şehriye) çocukların günlük enerjisinin esas kaynağını oluşturuyor. 

ÇOCUĞUNUZ İÇİN ÖRNEK MÖNÜLER

Kahvaltı için
- 1 su bardağı süt veya ıhlamur
- 1 adet yumurta veya 1 kibrit kutusu beyaz peynir
- 1 tatlı kaşığı pekmez veya bal
(Hareketli bir çocuksa)
- 5 adet zeytin
- 1-2 dilim ekmek
- Mevsim yeşillikleri veya meyve
Örnek 1
- 1 adet etli kabak dolma
- 1 kase yoğurt
- 1 orta boy meyve
- 1 dilim ekmek
Örnek 2
- 1 tabak kuru fasulye yemeği
- 4-5 kaşık pirinç pilavı
- 1 bardak ayran
- Mevsim salata

Yanlış beslenme gelişim geriliğine yol açabiliyor

Beslenme; yaşamın sürdürülmesi, büyüme ve gelişmenin sağlanması için besinlerin kullanılmasıdır. Büyümenin hızlı ve özel olduğu durumlarda, beslenme ihtiyacı farklılaşır.

Beslenme çocuğun gelişimini doğrudan etkiler. Yetersiz ve dengesiz beslenme, çocuğun sosyal, bilişsel, fiziksel gelişimini olumsuz yönde etkiler. Büyüme çağında iyi beslenemeyen çocuklarda gelişim geriliği, zayıf bünye, dayanıksızlık oluşabilir. Bu nedenle karbonhidrat, protein, yağ ve kalori bakımından dengeli bir beslenme önem taşır.

 

 

 

İletişim:
Medicana Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Birimi
Tel: 212 - 449 1 449 Dahili 2531
fatmagulyilmaz@fatmagulyilmaz.com