Ana Sayfa
 
 
diyetisyen-fatmagülyilmaz-portre
Diyetisyen
Fatma Gül Yılmaz Öztürk

Hacettepe Üniversitesi
Beslenme ve Diyetetik Bölümü
1996 Mezunu
 
elma
Bağlantılar
Diyetisyenler Portalı
Beslenme ve Diyet Portalı
Medicana Bahçelievler Hastanesi
Beslenme ve Diyet Birimi Diyetisyeni
HASTALIKLARDA BESLENME

Diyabet yazı dizisi 3 – Diyabet ve Beslenme Tedavisi

Beslenme tedavisi diyabetin kontrolünde temel taşlardan biridir.   Bu noktada diyetisyen etkili bir şekilde devreye girmelidir.

Arzu edilen sağlıklı tedavi sürecini sağlamak için şu düzeyler tercih edilir:

  • Açlık kan şekeri (AKŞ): 90- 130 mg/dl
  • Tokluk kan şekeri (TKŞ): 140- 180 mg /dl
  • HbA1c: <%7
  • Total kolesterol: <200 mg/dl
  • LDL kolesterol: < 100 mg/dl
  • Trigliserit: <150 mg/dl

Maalesef hastalara hala hemen direk şeker düzenleyici hapla tedaviye başlanıyor. Oysa dediğimiz gibi ilk esas beslenme tedavisidir ve bu noktada diyetisyenin rolü çok önemlidr.  Diyabet, diyetle kontrol altına alınamıyorsa diyete ilave olarak şeker düzenleyici ilaç/ insülin şeklinde tedavi düzenlenmelidir. Hastaların büyük bir çoğunluğu gerekli eğitimi almıyorlar, çeşitli nedenlerle diyetisyenle de karşılaşamayabiliyorlar.  Bu da onların gelecekte birçok hastalığa yakalanma şanslarını artırıyor. Diyabetik hastaların diyetlerine dikkat etmemeleri halinde kalp hastalığına yakalanma riskleri çok yüksektir. Yine şekerin yüksek düzeylerde seyretmesi – dengesiz gitmesi gözde katarak oluşumundan körlüğe kadar giden yolu açabiliyor. Sinir uçlarında his kayıpları oluşabiliyor. En kötüsü böbrekler fonksiyonunu kaybedip yetmezliğe girebiliyor. Daha da kötüsü kişi diyalize bağımlı hale gelebiliyor. Dolaşım bozuklukları ile ayakta parmaklarda kangrenler ve bunun sonucunda da o organın kaybı oluşabiliyor. İyi bir bakımla kurtarılabilmesi mümkün olabilir. Ama tatsız sonuçlar da olabiliyor. Aslında bunların hiçbirisi yaşanmak zorunda değil.

Diyabetik kişiler diyetlerine uyduklarında biz diyetisyenler için için hasta bile kabul edilmezler.  Diyetleri bilinçli yaklaşımlarından dolayı diyetisyenler açısından eskiye oranla çok daha rahattır. İyi bir eğitim süreci ile diyetlerine dikkat ettiklerinde diyabetik kişiler daha sağlıklı ve uzun ömürlü yaşarlar. Bu noktada diyetisyenler olarak amacımız;

  • Diyabetin ileri dönemde ortaya çıkabilecek kronik komplikasyonlarını(berberinde oluşan hastalıkları) önlemek ve tedavi etmek
  • Yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığını kazandırmak
  • Yaşam süresini ve kalitesini yükseltmektir.

Diyabetli bireylerin beslenme tedavileri; yaşına, boyuna, vücut ağırlığına, fiziksel aktivite durumuna ve beslenme alışkanlıklarına göre diyetisyen tarafından hazırlanır. Beslenme programı kişiye özeldir. Ortak bir program oluşturulamaz.

Diyabetli bireylerde de yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamak için tüm besin ögelerinden önerilen miktarlarda ve enerji gereksinimlerine göre alınması gereklidir.  Bunu  sağlamak için diyetisyenin takip ve kontrolü gereklidir.

Tip 2 diyabetiklerin %80’ i obezdir. Enerji alımının azaltması ile ağırlık kaybı metabolik kontrolü olumlu yönde etkiler. Diyabetik bireylerin diyetisyen tarafından enerji gereksinimleri saptandıktan sonra, kendilerine uygun enerjiyi diyetle almaları arzu edilen vücut ağırlığının sağlanması açısından önemlidir.

İletişim:
Medicana Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Birimi
Tel: 212 - 449 1 449 Dahili 2531
fatmagulyilmaz@fatmagulyilmaz.com