Ana Sayfa
 
 
diyetisyen-fatmagülyilmaz-portre
Diyetisyen
Fatma Gül Yılmaz Öztürk

Hacettepe Üniversitesi
Beslenme ve Diyetetik Bölümü
1996 Mezunu
 
elma
Bağlantılar
Diyetisyenler Portalı
Beslenme ve Diyet Portalı
Medicana Bahçelievler Hastanesi
Beslenme ve Diyet Birimi Diyetisyeni
DİYET VE SAĞLIKLI BESLENME

Daha hızlı kilo vermek isteyenler makarna yemeliler

Zayıflamak için 3 beyazdan uzak durmak gerekir dendiğinde insanlar nedense makarna ve pilavı da bu kategoriye koyarlar. Oysa bizim bahsettiğimiz hamur işleri ve tatlılar, şeker ve aşırı tuzdur.

 

Makarna kilo aldırmaz. Makarnayı suçlu konumuna üzerine ekleyip beraber tükettiğimiz yağlı sosları sokar.

 

Makarna kompleks (karmaşık) karbonhidratlar grubuna girer. Kan şekerini çok hızlı etkilemez. Kan şeker düzeyi sabit oranlarda seyrettiği için çabuk acıkmamamızı sağlar. Protein içeriği açısından orta düzeyde bir kaynaktır. Termik etkisi (vücutta ısıya dönüşümü) yüksektir. Bu da yağ yakma şansımızı artırır.  Bunun yanında folik asit, niasin, A, B 1 ve B 2 vitamini ile demir, kalsiyum, çinko, potasyum ve fosfor gibi mineraller de içermektedir. Dolayısıyla makarna düşük enerji içermesine rağmen besleyici değeri son derece yüksek bir besindir. Ancak makarnaya eklenen yağ ve/veya soslar onun enerji içeriğini olumsuz etkilemektedir. O nedenle beraberinde tüketilen sosların yağ düzeylerine dikkat etmek gerekir.

 

Pişirme şekli önemlidir. Haşlama suyu döküldüğünde protein ve B vitaminlerinde biraz kayıp oluşur. Bu nedenle suyu çektirilerek pilav gibi pişirilmesini tavsiye ederiz. Ama toplu beslenme sistemlerinde çok büyük porsiyonlarda bu şekilde pişirmek mümkün olmadığı için suyu dökülmeden o gün pişirilecek çorbada kullanılabilir ya da sosunu kendimiz hazırlayacaksak haşlama suyundan biraz kullanmak daha lezzetli bir sos elde etmemizi sağlar.

 

Makarnada elzem amino asitlerden Lizin sınırlı miktarda bulunduğu için beraberinde lizinden zengin süt ve süt ürünleri, et, sebze ile tüketimi daha sağlıklı olur. Bunun için domates soslu, kıyma soslu, mantarlı, sebzeli, ıspanaklı, peynirli, yoğurtlu birçok çeşidi sayılabilir.

 

Makarna;

  • Çocukların en sevdiği yiyecektir,
  • Çabuk pişer,
  • Yağ eklemeden bile yenebilir, sosu için çok hafif yağ eklenebilir.
  • Kolay hazmedilir,
  • Suyunu süzerek pişiriyorsak haşlama suyuna geçen B vitaminlerini kaybetmemek için suyundan çorba yapımında faydalanabilir, lezzetli ve besleyici bir çorba elde edilir.
  • Kan şekerinin sabit seyretmesini sağlar yani uzun süre tok kalmaya yardımcı olur.
  • Kilo aldıran bir besin olsaydı bugün Amerika yerine makarnayı en çok tüketen İtalyanların ciddi kilo sorunlarının olması gerekirdi.
  • Dünyada kabul edilen beslenme piramidinde en çok tüketilmesi gereken besinler grubunda en altta, ekmek- tahıllar ve makarna yer almaktadır.
  • Enerji gerektiren faaliyetlerde bulunan kişiler için mutlaka tüketilmesi gerekir.

 

 

İletişim:
Medicana Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Birimi
Tel: 212 - 449 1 449 Dahili 2531
fatmagulyilmaz@fatmagulyilmaz.com